nyári terhesség

Mire figyelj ha nyáron vársz babát?

Nyári hőség és várandósság – két olyan dolog, ami önmagában is elég megterhelő tud lenni szervezetünk számára. Ha viszont párosítjuk a kettőt, akkor a hőhullámok, a fáradékonyság és az általános rossz közérzet szinte garantált. Persze vannak szerencsés kismamák, akiknek sem a terhesség, sem pedig a nagy kánikulák nem jelentenek különösebb gondot. A nagy melegben viszont az általános közérzettől függetlenül ajánlatos kiemelt figyelmet fordítanod a saját és a kis pocaklakód egészségére egyaránt. Ebben a cikkben összegyűjtöttünk neked pár tanácsot, amik hasznodra válhatnak, ha te is nyáron vársz babát.

Hidratálás, hidratálás és hidratálás

A megfelelő folyadékbevitel természetesen várandósságtól és évszaktól függetlenül is nagyon fontos, de ha kisbabát vársz és ráadásul nyáron, akkor erre fokozottan nagy figyelmet kell fordítanod! Ilyenkor ajánlott naponta legalább 2,5 – 3 liter (lehetőleg szénsavmentes) vizet fogyasztani, de ha már nagyon unod a vizet más lehetőségek is a rendelkezésedre állnak. Ihatsz akár házi jeges teát különböző gyógyteákból, vagy kipróbálhatsz párat a neten fellelhető számtalan izgalmas smoothie vagy alkoholmentes koktél receptből is, de a levesek és a lédús gyümölcsök is remek alternatívát jelenthetnek.

Ha a víz helyett az izgalmasabb megoldások valamelyikét választanád, először ellenőrizd a PregHello applikáció ‘Mit ehetek?’ menüpontjában, hogy a koktélod/smoothied/levesed valamelyik összetevője nincs-e véletlenül a nem fogyasztható élelmiszerek között.

Táplálkozás

A nagy hőség az étvágyadra is rányomhatja a bélyegét. Sok kismama ilyenkor egyáltalán nem kíván semmilyen ételt, pedig meleg ide vagy oda, a megfelelő táplálékbevitel kritikus fontosságú. Próbálkozz könnyű, friss ételekkel, fogyassz sok zöldséget és gyümölcsöt, a zsíros, nehéz ételeket pedig lehetőleg kerüld el ilyenkor. Érdemes a fűszerekkel és a sóval is csínján bánni, ezek ugyanis feleslegesen melegítik a szervezetet és terhelik a vesét, ráadásul a túlzott sófogyasztás a puffadást és a vizesedést is elősegítheti. Teljesen azonban ne válj meg a sótól, hiszen értékes jódot tartalmaz, ami nagyon fontos a kisbabádnak.

Ha kifogytál az ötletekből, nézd meg a PregHello eszköztárát, ahol olyan ételek receptjeit gyűjtöttük össze neked, amelyeket a várandósság alatt is nyugodtan fogyaszthatsz.

Öltözködés

A hormonoknak köszönhetően a várandósság alatt valószínűleg egyébként is hajlamosabb vagy az izzadásra, a nyári kánikula pedig csak ront ezen a helyzeten. Ez ellen sajnos nem nagyon tudsz mit tenni, a lenge és kényelmes ruhák viszont sokat javíthatnak a komfortérzeteden. Végre itt a lehetőség, hogy megújítsd a ruhatáradat egy kicsit! 😉 Válassz lehetőleg világos színű, könnyű, pamutból vagy lenből készült levegős ruhadarabokat!

Csínján a napozással!

Ha pocaklakóddal napozni szeretnétek, akkor nagyon fontos, hogy körültekintően tegyétek azt! Az aranyszabály miszerint 11.00 és 16.00 között nem ajánlott közvetlen napsugárzásnak kitenni magunkat továbbra is igaz. Emellett érdemes az eddig használt naptejed faktorszámát is növelni – a terhesség alatt ugyanis az élénkebb vérkeringés és a hormonműködés miatt világosabb a bőröd, így annak védelme érdekében is többet kell tenned. Egyszerre lehetőség szerint keveset tartózkodj a napon és a pocakodat akkor se napoztasd közvetlenül! A magzatvíz ugyanis könnyen át tud melegedni, ez pedig nagyon kellemetlen a pici számára. Ezt elkerülendő a pocakodat takard le egy fényfogó kendővel.

Vizesedés elkerülése

Bár a vizesedés alapvetően a harmadik trimeszterben jellemző, a meleg nagyban hozzájárulhat a probléma korai kialakulásához. Ilyenkor leggyakrabban a végtagok vagy az arc puffad fel, de súlyosabb esetben előfordulhat ínhüvelygyulladás vagy alagút szindróma (az ujjak megdagadása és zsibbadása) is. Annak érdekében, hogy ezt elkerüld, igyekezz óránként sétálni legalább egy kicsit, hiszen a sok ülés (vagy egy helyben állás) nem tesz jót a vénáknak és a láb ödémásodását is elősegíti. Amikor csak lehetőséged adódik rá polcold fel és pihentesd a lábaidat – akár a munkahelyeden is. Szintén sokat segíthet ha rendszeresen végzel boka és a lábkörzés gyakorlatokat – ezeket naponta kétszer is elvégezheted. Szintén fontos, hogy ne igyál erős vízhajtó hatású teákat.

A felsorolt tanácsok mellett nagyon fontos, hogy próbálj meg minél többet pihenni és a számodra legkellemesebb körülményeket megteremteni! Továbbra is létfontosságú, hogy összhangban legyél testeddel, vigyázz rá és figyeld minden jelzését, hiszen szervezeted a legfontosabb és legnehezebb feladatot látja el éppen: életet teremt! 🙂

Hozd magad képbe a magyar várandósgondozással, vizsgálatokkal, a szülés menetével és még sok hasznos várandóssági témával kapcsolatosan!

A Magyar Védőnők Egyesülete minden kismamának hivatalosan ajánlja

További
Bejegyzések

szülés aranyóra

Mi az az aranyóra és miért olyan fontos?

Az aranyóra a kisbaba megszületését követő első 1-2 óra, amikor az újszülött valójában is megérkezik a világba és adaptálódni kezd a környezetéhez. Ez az 1-2 óra azonban nemcsak a kisbaba számára nagyon fontos, hanem a szülőknek is, akik a babájukkal ebben a nagyon intim, bensőséges időszakban jelennek meg először családként.

Tovább olvasom »
babaköszöntő idézetek

A legszebb idézetek egy kisbaba köszöntésére

Egy kisbaba érkezése mindig örömteli esemény a családi és a baráti körben egyaránt. A kis csoda üdvözlésére azonban nem is olyan egyszerű megtalálni a megfelelő szavakat, mint azt elsőre gondolnánk. Szerencsénkre, sok költő, zenész és író van, aki nálunk sokkal ügyesebben forgatja a szavakat.

Tovább olvasom »
testünk elfogadása a szülés után

Testünk elfogadása szülés után

Mind tudjuk, hogy a várandósság alatt testünk szinte felfoghatatlan változásokon és megpróbáltatásokon megy keresztül annak érdekében, hogy egy új életet teremtsen. Sokszor valahogy mégis abban a pillanatban hajlamosak vagyunk megfeledkezni erről az egyáltalán nem elhanyagolható tényről, hogy kisbabánknak életet adtunk.

Tovább olvasom
stresszmentes várandósság karácsony

Az ünnepek alatt is stresszmentesen

A Karácsony, a Szilveszter és a köztes egy hét az év azon időszaka amikor végre csak a családunkra és a szeretteinkre koncentrálhatunk. Pár napig békében, harmóniában kikapcsolódunk, majd boldogan köszöntjük az előttünk álló új évet. Mármint elméletben…

Tovább olvasom
téli babavárás

Mire figyelj, ha télen vársz babát?

A várandósságnak minden évszakban megvannak a maga kihívásai – nincs ez másként a téli terhességgel sem. Amikor babát vársz, a szokásosnál érzékenyebb a szervezeted, így könnyebben gyűjthetsz be például egy megfázást vagy fertőzést.

Tovább olvasom

Maradjunk kapcsolatban!

Iratkozz fel hírlevelünkre, hogy mindig első kézből értesülhess a legújabb tartalmakról, fejlesztésekről és kedvezményekről!

Ez a weboldal sütiket használ a jobb felhasználói élmény érdekében. További részleteket az  Adatkezelési Tájékoztatóban olvashatsz.