Folytatódik a PregHello Blog ‘Kismama kisokos’ sorozata! Ismét készültünk neked pár érdekes és fontos kifejezéssel, amelyek a várandósság során merülhetnek fel.
Epidurális érzéstelenítés (EDA)
Szülési fájdalomcsillapítás, a gerincközeli érzéstelenítések egyik fajtája. Ilyenkor a gerincet körülvevő kemény agyhártya körüli keskeny térbe (epidurális térbe) behelyezett kanülön keresztül többször vagy folyamatosan adnak be gyógyszert.
Az epidurális érzéstelenítést elő kell készíteni: biztosítani kell a vénát, infúzió formájában gondoskodni kell a folyadékpótlásról, és a rutin monitorozási eszközöket (vérnyomásmérőt, EKG-t, pulzoximétert) is fel kell helyezni. Ezután a kismamát felültetik és fertőtlenítik a hátát, majd helyi érzéstelenítőt adnak a bőre alá. Következő lépéseként megkeresik az epidurális teret, és egy vékony műanyag kanült vezetnek be, amit aztán rögzítenek. Az epidurális érzéstelenítés az előkészületekkel együtt körülbelül 25 percet vesz igénybe.
EPH-gestosis vagy terhességi toxémia
A terhességi toxémia egy jellegzetes tünetekkel jelentkező betegség, amely a babavárás második felében alakulhat ki, és súlyos esetben akár az anya és a magzat életét is veszélyeztetheti. Elnevezése arra utal, hogy valamilyen méreganyag (toxin) kerül a kismama szervezetébe és ez váltja ki a megbetegedést – ezt az elméletet azonban még nem sikerült alátámasztani. A kutatások ellenére, sajnos még ma sem tudjuk pontosan, hogy mi a toxémia közvetlen kiváltó oka. Általánosságban elmondható, hogy az anyai szervezet terhességgel járó változásokhoz való alkalmazkodásának zavara vagy hiánya lehet a betegség magyarázata.
Szerencsére a betegség időben felismerhető és kezelhető. Ebben segít a három jellegzetes alaptünet:
- vizenyő (ödéma),
- magas vérnyomás (hypertonia)
- fehérjevizelés (proteinuria)
Súlyos esetben ezekhez a tünetekhez görcsroham és kóma is társulhat.
Terhességi vizenyő persze abban az esetben is jelentkezhet ha a kismama és a kisbaba is teljesen egészséges. Ilyenkor azonban pihentetés és éjszakai ágynyugalom hatására megszűnik az ödéma.
Egyéb tünetek lehetnek még:
- fülzúgás,
- fejfájás,
- rossz közérzet,
- szikra- vagy kettős látás,
- látótérkiesés,
- májtáji- és gyomortáji fájdalom,
- hányinger, hányás
Flowmetria
Magzati vérkeringés vizsgálat, azaz a kicsit tápláló méhlepény véráramlásának vizsgálata ultrahang készülék segítségével. A vizsgálatnak köszönhetően időben felismerhető a magzat oxigénhiányos állapota és az ebből fakadó károsodás(ok).
Folsav
Vízben oldódó vitamin, amely rengeteg – a testünkben végbemenő – kémiai és biológiai folyamathoz elengedhetetlen. Jelentős szerepe van többek között a fehérvérsejtek, a vörösvértestek és a vérlemezkék képzésében, valamint az amino- és nukleinsavak anyagcseréjében, de a gyomor- és a szájnyálkahártya épségéhez is nagyban hozzájárul. Szintén fontos szerepe van a magzati fejlődési rendellenességek előfordulási arányának csökkentésében, elsősorban a velőcsőzáródási rendellenességek megelőzésére szolgál. Érdemes lehetőség szerint már a fogantatás előtt 4 héttel elkezdeni szedni, egészen a terhesség 13. hetéig.
Fetopathia
Magzati korban (méhen belüli élet 3. hónapjától) esetlegesen felmerülő betegségek összefoglaló neve.